PLÁN PRE DUNAJSKÚ LUŽNÚ 2022-2026
Milí susedia!
Dunajská Lužná je náš spoločný domov. Sme skupina nezávislých kandidátov do komunálnych volieb v Dunajskej Lužnej pre rok 2022 pod názvom Veci budú fungovať, ktorých spája moderný pohľad na možnosti rozvoja v našej obci. Výsledky končiaceho 4-ročného volebného obdobia ukazujú, že jedine osobnosť nového starostu s dobrou energiou, novým prístupom, novými nápadmi dokáže nanovo inšpirovať, ideálne s podporou tímu poslancov obecného zastupiteľstva. Chce to zmenu! Veci sa skrátka musia rozhýbať, uchopiť inak – aktívne, moderne, efektívne, s väčším nasadením i profesionalitou. Na tieto zmeny, ktoré zlepšia fungovanie a život v Dunajskej Lužnej pre nás všetkých, potrebujeme práve Váš hlas!
Predstavujeme Vám 4 piliere programovej vízie pre našu obec, rozdelené do 12 kapitol.
◯ Pilier správneho riadenia a plánovania obce
1. ÚZEMNÉ PLÁNOVANIE
Najväčšou výzvou v Dunajskej Lužnej je územný plán (ÚP). Je vecou verejnou, ako bude vyzerať obec v budúcnosti, kde budú umiestnené školy, škôlky, obchody, parky, ihriská, športoviská a kam budeme chodiť za kultúrou. Starostlivosť o tento svoj kľúčový nástroj naša obec v ostatných desaťročiach nezvládla. V Dunajskej Lužnej aktuálne hrozí kolaps z neriadeného rastu. Zmenami a doplnkami č.7 k ÚP obec teraz zachraňuje, čo sa ešte dá.
Sme presvedčení, že naša obec musí pristúpiť k obstaraniu nového územného plánu, ktorý podporí vytvorenie funkčných štvrtí.
Rozvoj bývania musí ísť ruka v ruke s rozvojom budovania infraštruktúry a občianskej vybavenosti, aby boli developeri zaviazaní k výstavbe infraštruktúry, športovísk a „zelených projektov“.
2. FINANCIE A ROZPOČET
Vzhľadom na veľký počet obyvateľov, ktorí tu nie sú prihlásení na trvalý pobyt, obci unikajú každoročne veľké finančné prostriedky z podielových daní. Využijeme finančné a nefinančné nástroje motivujúce k prihláseniu sa v Dunajskej Lužnej na trvalý pobyt (TP).
Druhou významnou príležitosťou je lepšie využívanie grantov a dotácií z fondov EÚ, ako aj vládnych, regionálnych, či rozličných nadačných výziev z dostupných dotačných schém.
Podporíme vznik pozície interného koordinátora projektov zodpovedného za sledovanie výziev, prípravu a predkladanie žiadostí o dotácie až do úspešného realizovania projektov.
Podľa vzoru najlepších slovenských samospráv obec zavedie participatívny rozpočet, vďaka ktorému sa do rozhodovania o využití časti finančných prostriedkov zapoja obyvatelia.
Obecné dotácie ako významná forma podpory bude systematicky orientovaná predovšetkým na aktivity rozvíjajúce naše deti a mládež.
3. RIADENIE OBCE
Za nevyhnutný považujeme audit OcÚ a kvality ním poskytovaných služieb, aby bolo možné optimalizovať jeho fungovanie a priblížiť ho viac k potrebám obyvateľov.
Potrebujeme pozdvihnúť informovanosť a komunikáciu obce s obyvateľmi cez web obce, sociálne siete, obecnú aplikáciu a zapojiť ich do rozhodovania cez ankety a dotazníky.
Chceme nastaviť elektronizáciu procesov, vytvoriť oficiálny portál obce, na ktorom si každý občan bude môcť veľmi jednoducho pozrieť, v akom štádiu sa nachádzajú jednotlivé projekty.
V Dunajskej Lužnej máme v súčasnosti príliš mnoho lokalít, kde sa obyvateľ nezavinene ocitol v pozícii rukojemníka. Je morálnou povinnosťou obce tieto staré resty vyhodnotiť a konštruktívne vyriešiť.
Považujeme za nevyhnutné špecifikovať konkrétne podmienky preberania ulíc, komunikácií verejného osvetlenia a infraštruktúry do majetku a správy obce.
Veľmi nám záleží na budovaní mostov medzi jednotlivými skupinami obyvateľov, na vzájomnom spoznávaní sa a prijatí aj prostredníctvom spoločných aktivít posilňujúcich pocit vzájomnosti, užitočnosti a budovanie spoločnej identity.
◯ Pilier prosociálneho prístupu
4. DETI A MLÁDEŽ
Obec v spolupráci so školou i novozaloženým obecným komunitným centrom nastaví systém, ktorý bude aktívne sprevádzať deti v ohrození. Jeho súčasťou bude ponuka prípravy na vyučovanie, doučovanie, pravidelné voľnočasové aktivity.
Svoju pozornosť by obec rada zamerala aj na mimoriadne nadané deti v spolupráci s rodinou, školou, záujmovými združeniami a klubmi.
Ich uplatnenie vidí napríklad v mládežníckom obecnom parlamente, ktorého vznik podporíme. Na platforme “mladí mladým” budeme systematicky podporovať príležitosti pre mladých a ich zapájanie sa do života obce.
Podporíme rozvoj aktivít komunitného centra pre deti a mládež s bezpečným a odborným zázemím na pravidelnej báze.
Školský autobus bude žiakom spoľahlivo slúžiť i naďalej. Naším úsilím bude priniesť túto službu aj do lokalít, kde to dosiaľ nefungovalo (smer jazerá).
Obecné ihriská a športoviská budú mať voľný prístup s dohľadom obecného správcu. Do zoznamu pribudne nová školská telocvičňa (ideálne s plavárňou v jej suteréne).
5. RODINY
Mladé rodiny si pýtajú viac pozornosti a záujmu. Vytvoríme kalendár pravidelných kultúrno-spoločenských i športových podujatí pre rodiny s deťmi.
Materské centrá majú v našej obci dlhoročnú tradíciu. Obec podporí ich aktivity priestorovo i finančne podľa požiadaviek a organizátoriek.
Kapacity materskej školy budú rozvíjané a doplnené podľa potrieb (aktuálne máme projekt na novú MŠ v NK, oproti pošte máme víziu novej MŠ).
6. SENIORI A SOCIÁLNE ODKÁZANÍ
Hlasu proseniorských organizácií v obci chce obec aktívne načúvať a dať im všestrannú podporu pre aktívne trávenie voľného času seniorov.
Podporíme vytvorenie Rady seniorov, v ktorej kompetencii bude problematika postavenia seniorov v obci a ich potreby.
Obec bude podporovať vytvorenie denného centra, najlepšie medzigeneračného charakteru, s cieľom podpory inklúzie a udržiavania sociálnych kontaktov seniorov prostredníctvom rôznych záujmových, kultúrnych, vzdelávacích a pohybových programov.
Dôležitým prvkom potrebným pre vytváranie rovnakých podmienok pre všetkých členov spoločnosti je podpora bezbariérovosti v obci.
Kľúčovým dokumentom pre plánovanie sociálnych služieb je kvalitný komunitný plán sociálnych služieb. Pre ďalšie adresné plánovanie sociálnych služieb bude potrebné urobiť dôkladnú analýzu aktuálneho stavu a potrieb obyvateľov.
Aj naša obec má svojich pár bezdomovcov, má aj chudobné rodiny. Obec musí zaktualizovať ich potreby a navrhnúť dôstojné riešenia pre zlepšenie ich života – nocľahy, teplé jedlo, hygiena, odvoz smetí a iné.
Obec má ambíciu poskytovať bezplatné právne poradenstvo v určitom rozsahu pre svojich obyvateľov.
Rovnako počítame aj so službou sociálny taxík OMAPO zabezpečujúcou individuálnu prepravu.
◯ Pilier kvality života
7. CENTRUM OBCE A KULTÚRA
Po takmer polstoročí od vzniku Dunajskej Lužnej sa v obci rodí krásna príležitosť na nové centrum. Aktuálne je v procese zadanie architektonickej súťaže, ktorej predchádzal dotazníkový prieskum verejnej mienky. Túto tému aktívne rozvíjame a podporíme, aby námestie slúžilo na stretnutia, oddych, služby a vytvorilo pracovné príležitosti pre miestnych predajcov a podnikateľov.
Vytvoríme podmienky na príchod služieb, vznik nových bankomatov, vkladomatov a podporíme rozvoj odberných miest pre vyzdvihnutie balíkov.
Len štvrtina obyvateľov považuje kultúrno-spoločenský život v obci za dostatočný* (*Dotazník, júl 2022). Dopyt je po premietaní filmov v letnom kine, po atraktívnych podujatiach pre rodiny s deťmi a športových podujatiach. Žiadané sú aj koncerty vážnej, populárnej i ľudovej hudby.
Obec otvorí modernú obecnú knižnicu s libressom, reprezentačným priestorom, ktorý bude zdobiť pravidelný kultúrno-spoločenský program pre rodiny s deťmi, školskú mládež i dôchodcov.
Vytvoríme podmienky pre vznik multifunkčného vonkajšieho krytého priestoru s malým pódiom, ktorý by sa dal jednoduchým prispôsobením využiť ako trhovisko alebo priestor na voľnočasové aktivity.
Verejným priestranstvám s lavičkami pribudnú knižné búdky. Skúsenosti z iných samospráv ukazujú životaschopnosť tohto projektu, radi ho rozvinieme aj u nás.
8. REKREÁCIA A ŠPORT
Pre účely rekreácie a oddychu aj v spolupráci s okolitými obcami budeme presadzovať vytvorenie rekreačnej zóny regionálneho významu v oblasti medzi hrádzou a Dunajom (pešie chodníky, cyklotrasy, stanoviská pre oddych, športovanie a pod.)
Obecný lesopark v lokalite za hrádzou neostane len na papieri vo forme uznesenia obecného zastupiteľstva, ale obec vykročí k jeho realizácii.
V obci vyhradíme zóny určené pre voľný pohyb psov. Medzi obyvateľmi je veľa psíčkarov, ktorí platia dane a nemajú s nimi kam ísť ani na prechádzku.
Podporíme premenu priestoru v jame na multifunkčný priestor po vzore Parku Jama v Bratislave.
9. ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Zmenu klímy berieme vážne! Je nevyhnutnosťou zaoberať sa zmierňujúcimi opatreniami, ktoré znížia dopady extrémov počasia a zabezpečia primerané podmienky na život.
Na zefektívnenie prevádzky obecných budov a zníženie ich prevádzkových nákladov preferujeme obnoviteľné zdroje energie. Systematická obnova verejného osvetlenia bude napredovať tak, aby sme mali moderné a zároveň úsporné osvetlenie všetkých verejných priestranstiev.
Métou obce v odpadovom hospodárstve je spravodlivý systém zberu zmesového komunálneho odpadu. Aby sme platili iba za také množstvo vyvezeného odpadu, ktorý vytvoríme.
Podpora dôslednejšieho separovania musí ísť ruka v ruke s rozšírenými otváracími hodinami nášho zberného dvora na minimálne tri dni v týždni (aspoň vo vegetačnom období).
So znepokojením sledujeme postupujúce znečistenie podzemnej vody spôsobené starými environmentálnymi záťažami. Zvážime zavedenie online monitoringu znečistenia podzemnej vody na území Dunajskej Lužnej.
Budeme sa usilovať o ochranu existujúcich vetrolamov, obnovu tých starých a poškodených ako aj o výsadbu nových. Predelenie veľkých lánov polí zníži veternosť, vysúšanie pôdy, teplotu vzduchu v letných horúčavách a naopak zvýši vlhkosť vzduchu a celkovo zlepší mikroklímu a biodiverzitu.
V spolupráci so štátnymi vodohospodárskymi organizáciami a ochranárskymi organizáciami preveríme možnosť zavodnenia vybraných ramien v rámci katastra Dunajskej Lužnej.
Kvalita vzduchu, ktorý dýchame, je ovplyvnená predovšetkým emisiami a dopravou. Podporujeme monitoring kvality ovzdušia mobilnou meracou stanicou SHMÚ v Rovinke a informovanosť obyvateľov obce o nameraných hodnotách a koncentrácii znečisťujúcich látok.
◯ Pilier mobility a bezpečnosti
10. CHODNÍKY, CYKLOCHODNÍKY A ZASTÁVKY
Absolútnou prioritou je budovanie peších a cyklistických koridorov. Alternatívna a udržateľná doprava je trendom vo všetkých moderných mestách a obciach. Len takto dostaneme napr. našich školákov každé ráno bezpečne do školy. Všade, kde to bude technicky možné, chceme pešie a cyklistické koridory stavebne oddelené od cestných komunikácií.
Top obecnou prioritou bude chodník a cyklotrasa na celom úseku žel. stanica Nové Košariská – základná škola (ZŠ).
Na ďalšom hlavnom “školskom” koridore Lipnická ukázala realizácia prvého úseku ako to môže vyzerať. Stavebne oddelený od cesty III. triedy, v hybridnom režime pre chodcov a cyklistov, dovedie deti z tejto časti obce až k základnej škole. Pozdĺž Lipnickej chceme dielo takýmto spôsobom potiahnuť od ZŠ po reštauráciu Torch.
Nemenej dôležitým koridorom pre školákov v Novej Lipnici bude vybudovanie cyklo-prepoja od Fialkovej popri Narcisovej ku Kniežacím mohylám.
Pre koridor z Jánošíkovej k ZŠ je možné rozšírenie chodníka od Mariánskej v smere k OcÚ v združenom režime pre chodcov a cyklistov. Spádová oblasť južne od Rímskokatolíckeho kostola a všetky lokality v dotyku s Orechovou bude nutné v prvej etape riešiť aspoň piktogramom a vodorovným dopravným značením na miestnych komunikáciách (predovšetkým Zdravotnícka, Športová a Zelená).
Obrovským prínosom by bolo vybudovanie cyklokoridoru od Green Village popri OFK, kde majú obecné pozemky dostatočné priestorové parametre. Tento koridor povedie až k budúcemu centru obce, ZRC a zabezpečí prístup k základnej škole. V prípade úspešného vysporiadania celého pozemku medzi I/63 a Green Village by bolo možné tento koridor spojiť s COOP centrom.
Pozoruhodnú príležitosť nachádzame za hrádzou v rozvoji chodníkov, cyklotrás a poľných ciest nášho chotára až k Dunaju. Budeme rokovať so Slovenským pozemkovým fondom o prevode vlastníctva alebo inom právnom vzťahu k existujúcim pozemkom. Táto aktivita po dobudovaní trás, odpočívadiel, lavičiek, workoutových prvkov významne podporí rozvoj športu a rekreácie v oblasti.
Podporíme zjednotenie vizuálu zastávok v obci a ich budovanie v lokalitách, podporíme zavedenie dopravy alebo možného pešieho / cyklistického spojenia s lokalitami, ktoré túto možnosť nemajú.
11. ZVÝŠENIE BEZPEČNOSTI NA I/63
Obec si osvojí najkvalitnejšie riešenia priechodov (napr. moderné osvetlenie priechodov, protišmykové priechody so zdrsneným štruktúrovaným povrchom, 3D maľované priechody, optické brzdy so zvukovým efektom). Existuje vízia nadchodu pri ZRC, ktorý bezbariérovo:
• prepojí jednotlivé časti obce pre peších a cyklistov.
• spojí budúce centrum s Novou Lipnicou ako aj s Novými Košariskami.
• spriechodní školský koridor pre Jánošíkovú.
Problémy s parkovaním v lokalitách s obmedzenou kapacitou budeme citlivo riešiť v aktívnej diskusii s miestnymi obyvateľmi.
Citeľne nám chýba pešie i cyklistické prepojenie s Rovinkou, ktoré chceme v spolupráci so susednou obcou konečne vybudovať.
12. OBECNÁ POLÍCIA
Obecná polícia (OP) s rozpočtom 110 000 € ročne je z nášho pohľadu žalostne málo efektívna. Vzhľadom na finančnú náročnosť je kriticky dôležité odborne vyhodnotiť stav a navrhnúť efektívne riešenie. OP bude mať presne definované úlohy a zodpovednosti vyplývajúce z aktuálnych potrieb obyvateľov.
Jednou z možností na nepretržité fungovanie obecnej polície (24 hodín / 7 dní v týždni) je, aby obec hľadala partnera v okolitých obciach. Legislatíva umožňuje zmluvnú spoluprácu obcí v tejto oblasti. Existujú nástroje na zvýšenie efektivity výkonu obecnej polície.
Napríklad zavedenie nerovnomerného pracovného času, ktorý umožní, aby polícia bola v nasadení na exponovaných miestach a v exponovaných časoch podľa potreby a nie, aby končila službu o 15,30.
Budeme podporovať spoluúčasť a riadenie susedských hliadok, aktívnu prevenciu a prednášky pre obyvateľov obce.
Na úseku prevencie pred krádežami, vlámaním do bytov a rodinných domov sa ponúka pripojenie domácností i firiem na pult centralizovanej ochrany obecnej polície ako platenej služby. Preveríme záujem a podľa toho príjmeme ďalšie kroky.
V rámci preventívnych opatrení posilníme využitie technických zariadení, viac kamier na monitorovanie s pultom na OP, hlavne na kľúčových priechodoch pre chodcov cez cesty I. a III. triedy. Sme odhodlaní vyvinúť maximálne úsilie pre stálu prítomnosť štátnej polície v Dunajskej Lužnej.